ویتامینها کلا موادی هستن که در بدن به اندازه کم موجود هستن و در غذاها به میزانهای متفاوت وجود دارن . ویتامینها واسه کارکرد طبیعی بدن لازم ان و کمبود اونا موجب بروز بعضی مشکلات وگاهی مریضی می شه . نامگذاری ویتامینها که ۱۳ خونواده هستن باحروف الفبا صورت میگیره .

ویتامینهای محلول در چربی : ویتامین A، ویتامینD ، ویتامینE و ویتامینK هستن و ویتامینهای محلول در آب : ویتامینای خانوادهB و ویتامینCهستند .

این تقسیم بندی اولیه بدلیل فرق در جذب ، کارکرد و ذخیره اونا در بدن و براساس توانایی حل شدن در آب یا چربیه . با پیگیری مطالبی که درآینده ، درباره ویتامینها ارائه می شه ، اطلاعات بیشتری درباره شکلای جور واجور اونا بدست میارید .

ویتامینها و املاح  (۲ )
"  به چه دلیل دونستن اطلاعات کافی در مورد ویتامینها چیزی لازمه ؟  "

 

با سلام دوباره ، در مطالب قبلی اطلاعات اولیه ای درباره ویتامینها بدست آوردید . افزایش اطلاعات در این رابطه به شما کمک می کنه تا بدونین چیزی که مصرف می کنین چه فوائدی داره . مثلا خیلی مهمه که  بدونیم میوه ای که مصرف می کنیم شامل کدوم یکی از ویتامینهای لازم بدن ماست و یا بدن ما به چقدر از یه ویتامین خاص نیاز داره ؟ یا اینکه شعارهای به کاررفته در تبلیغ مواد خوراکی چقدر با حقیقت یکی بودن داره ؟

اگه یه آسیب خاص در شما ظاهر شد مثلا اگه گوشه لب شما زخمی بوجود اومد ، دلیل اون چیه ؟ می تونه در اثر کمبود یه ویتامین باشه ؟ راحت تر خواهد بوداگر ما با اطلاعاتی که در مورد ویتامینها بدست آوردیم خودمون رو درمان کنیم تا اینکه به یه دکتر مراجعه کرده و اون با تجویز داروهای متفاوت درصدد حل مشکل ما بربیاد . بعضی وقتا یه مادر با دقتی که در کودک خود داره و با اطلاعات ذهنی خود خیلی راحت می تونه وجود یه آسیب رو در کودک خود حس کنه ،  اونو با یه متخصص در میان بزاره و یا حتی خودش با در نظر گرفتن اطلاعاتی که کسب کرده ، اونو درمان کنه .

کمبود یه ویتامین موضوع ساده ای به نظر می رسه ، چون راه درمان اون ، غذا هستش که ما هر روز با اون در تماس هستیم ، ولی بعضی وقتا عواقب جبران ناپذیری به دنبال داره ، میشه از اون جمله کوری در اثر کمبود ویتامینA رو نام برد .

ما می خوایم با یه رابطه صمیمی ، اطلاعاتی در این رابطه در اختیار شما خواننده محترم بذاریم تا آرامش خیال شما رو جفت و جور سازه  . پس منتظر مطالب دنباله دار ما در مورد ویتامینهاباشید .

کارشناس تغذیه

Krause"s food , Nutrition  and  diet  therapy  ۲۰۰۰