همونطور که میدونید دارچین دارای خواص فراوانیه اما یه سری از آدما که گرفتار به بیماریایی هستن باید با احتیاط این ماده غذایی رو مصرف کنن. در این مطلب اطلاعاتی در مورد مضرات و خواص دارچین رو واسه شما عزیزان توضیح می دیم.

اطلاعاتی در مورد مضرات و خواص دارچین

در حالی که چندین مطالعه علمی این مهم رو ثابت کردن که دارچین می تونه باعث بهتر شدن سطوح قند خون شه و ادعا می کنن که می تونه حرکت قند در جریان خون رو با کم کردن حضور انسولین در بدن کنترل کنه، اما این تموم واقعیت در مورد دارچین نیس!!

واقعیت اثر دارچین در بدن

واقعیت اون هستش که اثر دارچین در کنترل قند خون در کوتاه مدت بروز نمی کنه، بلکه تو یه مطالعه علمی روی افراد داوطلب گرفتار به دیابت مشخص شد که خوردن یک تا شش گرم دارچین در روز به مدت چهل روز همیشگی (یعنی مصرف روزانه حدود نصف قاشق چایخوری) می تونه این اثر رو واسه بدن به همراه داشته باشه. پس در صورتی میشه دارچین رو عامل کنترل قند خون در افراد دیابتی دونست که اول اینکه به طور منظم نصف تا یه قاشق چایخوری اون روزانه و به مدت دست کم یک و نیم ماه مصرف شه؛ وگرنه نتیجه معنی داری از مصرف دارچین در کنترل قند خون نمیشه توقع داشت.

خطر دارچین واسه افراد دیابتی گرفتار به نارساییای کبدی

نکته بعدی که کارشناسان سلامت در مورد دارچین عنوان می کنن، اون هستش که مصرف منظم دارچین واسه افراد گرفتار به نارساییا و یا مشکلات خاص کبدی مجاز نیس. چون مصرف مرتب اون می تونه فشار زیادی بر سیستم کبدی وارد کنه. از اونجایی که افراد دیابتی ممکنه دچار مشکلاتی مانند کبد چرب، نارساییای کیسه صفرا و یا بقیه مشکلات کبدی هم باشن و یا سابقه این مشکلات رو داشته باشن، پس  دارچین واسه این افراد نه فقط اثرات مفیدی به دنبال نداره، بلکه می تونه بسیار مضر باشه.

اثر تخریبی دارچین بر کارکرد داروها

دارچین می تونه با کارکرد بعضی از داروها یا مواد گیاهی که ممکنه افراد دیابتی مصرف کنن، در اختلاف باشه. واسه نمونه مصرف دارچین در آدمایی که داروهای شامل کروم می خورن، یا از سیر در رژیم غذایی خود زیاد استفاده می کنن، مشکل بوجود میاره.

پیشنهاد آخر در مورد مصرف دارچین

قبل از مصرف منظم دارچین در رژیم غذایی به عنوان یه ماده دارویی واسه درمان قندخون ،حتما باید با یه متخصص تغذیه در مورد مصرف یا نبود مصرف اون به عنوان یه دوای درد مشورت کنین.

منبع :