اطلاعاتی در مورد لاک موقت یا ژلیش

اطلاعاتی در مورد لاک موقت یا ژلیش

این روزا در آرایشگاه قبل از مانیکور کردن ناخنا این سوال از مشتری پرسیده می شه؛ لاک معمولی بزنم یا ژلیش؟ کمتر کسی در مورد این لاکای موقت و کاربردی که دارن و البته امتیازات و معایبشان می دونه. به خاطر همین مطلبی در این مورد جفت و جور کردیم که در ادامه می خونین.

لاکای موقت چه هستن؟

لاکای موقت که به نام ژلیش معروف شدن، در واقع همون لاک سنتی هستن که با ژل اکریلیک مخلوط شده. این نوع لاک بعد از گذاشته شدن روی ناخن باید با اشعه UV خشک شه. لاکای موقت مانند لاکای سنتی مایع هستن، فرقش اینه که براق ترن و خیلی راحت و به کمک استون پاک نمی شن. دووم این نوع لاکا دست کم ۱۸ روزه.

چیجوری باید از لاک موقت استفاده کرد؟

معمولا در آرایشگاه بعد از پاک کردن و مرتب کردن ناخنا و گرفتن کوتیکول ناخنا ژلیش رو مانند لاک سنتی روی ناخن میزنن. بعد از زدن لایه اول باید دست رو واسه ۳۰ ثانیه داخل دستگاه UV یا LED گذاشت و بعد لایه دوم رو روی ناخن زد و دوباره ناخنا رو داخل دستگاه LED یا UV گذاشت. کل مراحل زدن ژلیش روی ناخن، حدود ۲۵ تا نیم ساعت زمان میبره.

چیجوری میشه ژلیش رو از روی ناخن پاک کرد؟

۲ هفته بعد از زدن ژلیش روی ناخن با بلند شدن ناخن فاصله ای بین ریشه ناخن و لاک ایجاد می شه. در این هنگام باید ژلیش رو از روی ناخن برداشت یا دوباره رنگ اونو تجدید کرد. واسه این کار بهتره به آرایشگاه مراجعه کنین. آرایشگر پنبه ای رو با استون صددرصد، نمناک می کنه و روی ناخن میذاره و با فویل آلومینیومی اونو می پوشونه. بعد از ۱۵ دقیقه ژلیش پاک می شه. با کمک کیتای مخصوصی که در بازار به فروش می رسه هم میشه این کار رو در خونه انجام داد.

ژلیش بهتر از لاک کلاسیکه؟

ژلیش واسه آدمایی که مایل ان همیشه لاک دارا باشن و در عین حال خانمای پرمشغله ای هستن و فرصت کافی واسه لاک زدن مرتب ندارن یا خانمایی که مرتب با آب و مواد شوینده سر و کار دارن و از دستکش استفاده نمی کنن، انتخاب خوبیه چون تا ۱۵ روز مانند روز اول براق و زیباست و به مرور لاک نوک ناخنا پاک نمی شه و زیبایی اش رو از دست نمی ده.

ژلیش بدون آسیب س؟

ژلیش واسه خانمایی که ناخنای ضعیف و حساسی دارن اصلا پیشنهاد نمی شه چون به صورت ۴ لایه روی ناخن می خوره و مانع از رسیدن اکسیژن کافی به ناخن می شه. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بهتره هر چند وقت یه بار به ناخن فرصت استراحت داد و قبل از زدن لاک نوین ناخن رو از دید سلامت به طور کامل بررسی کرد. حتی کسائی که لاکای معمولی میزنن هم باید بعضی وقتا به ناخنشان استراحت بدن چون نرسیدن اکسیژن باعث زرد شدن اون می شه. نکته دیگه اینکه هیچوقت نباید ژلیش رو به زور و با وسایل تیز و برنده یا حتی سوهان از روی ناخن پاک کرد چون این کار شدیدا به صفحه ناخن آسیب می زنه.

اگه از برنده های معتبر ژلیش استفاده کنین و به درستی اونو روی ناخن بزنین و پاک کنین، این نوع لاک کم آسیب س. یادتون نره هر بار بعد از پاک کردن ژلیش از روغنای تغذیه کننده دور ناخن استفاده کنین. واسه آدمایی که ناخن می جوند یا کودکان که ناخن رو به دهن می برن، به کار گیری ژلیش اصلا پیشنهاد نمی شه.

دستگاه UV یا LED کدوم بهتره؟

در آرایشگاها از دو نوع دستگاه UV یا LED استفاده می شه که مخالفان و مدافعان خاص خود رو داره. به گفته بعضی افراد، لامپ UV ناخن رو براق تر می کنه و در مقایسه با لامپای LED ارزون تر همه، اما خشک شدن ناخن در دستگاه UV بیشتر از دستگاه LED زمان میبره و لامپ UV باید هر چند وقت یه بار تعویض شه. نکته مهم دیگه اینکه اشعه UV در درازمدت می تونه دلیل بروز لک روی پوست شه.

UV واسه بدن مضر نیس؟

در سال ۲۰۱۳ در مورد با به کار گیری دستگاه های UV واسه ناخن در آرایشگاها از طرف بنیاد سرطان پوست آمریکا مطالعه ای انجام شد. یافته های این تحقیق نشون داد احتمال دچار شدن به سرطان پوست در درازمدت هست، هرچند اندازه اون بسیار کمه. به خاطر همین کارشناسان پوست پیشنهاد می کنن قبل از قرار دادن دست در این نوع دستگاه ها حتما از کرم ضدآفتاب روی پوست دست استفاده کنین.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :