:  

در علم پزشکی به از حال رفتن و غش کردن یهویی سنکوپ می گن.

 

 

سنکوپ یا غش کردن چیه؟

 

سنکوپ چیه؟ سنکوپ، اصطلاحیه که در علم پزشکی به از حال رفتن و غش کردن فرد می گن. باید توجه داشت که منظور از غش کردن اصلا تشنج کردن مانند چیزی که در بیماران گرفتار به صرع دیده می شه، نیس.

 

معمولا پس از غش کردن، فرد بدون این دست اون دست کردن حالت عادی خود رو باز پیدا میکنه. سنکوپ بسیار شایع بوده و از هر ۳ نفر دست کم یه نفر در طول زندگی خود با این پدیده روبرو می شه. در بیشتر موارد بروز این پدیده اهمیت چندانی نداشته و نگران کننده به حساب نمیاد.

 

 

چه دلیلی باعث سنکوپ می شه؟

 

سنکوپ وقتی اتفاق میفته که مغز به مدت کوتاهی و به صورت گذرا خون کافی دریافت نمی کنه.

 

یکی از شایع ترین شکلای جور واجور سنکوپ، سنکوپ وازوواگاله که طی اون به دلیل آهسته شدن زیادتر از اندازه ضربان قلب یا باز شدن یهویی همه رگای بدن یا هر دو این عوامل، خون کافی به صورت گذرا به مغز نمی رسه.

 

این عکس العمل می تونه به دلایل متفاوت در بدن ایجاد شه. از جمله این عوامل میشه به وجود درد یا استرس شدید، ایستادن درازمدت روی پاها یا خستگی بیشتر از اندازه یا قرار داشتن در برابر گرمای شدید یا بروز واکنشای عجیب در زمان ادرار کردن یا سرفه کردن و … اشاره کرد.

 

در خیلی از اوقات هم هیچ دلیل مشخصی واسه بروز این پدیده یافت نمی شه. سنکوپای غیر وازوواگال به دنبال مشکلات دیگری که توضیح بعضی در زیر آورده شده، رخ میدن:

 

ضربان قلب فرد زیادتر از اندازه تند یا کنه شده که می تونه به وجود اومده به وسیله مشکلات سیستم الکتریکی قلب یا مشکلات جانبی بعضی داروها باشه.

 

چیزی جلوی جریان پیدا کردن خون رو در قلب گرفته. این پدیده در مریضایی که دچار تنگی دریچه آئورت یا کلفت شدگی بیمارگونه ماهیچه های قلبی هستن، دیده می شه.

 

فشار خون فرد با ایستادن یا تغییر وضعیت از حالت خوابیده به نشسته یا وایس تاده دچار افت شده که معمولا به دنبال ننوشیدن مایعات کافی، مصرف بعضی داروها، نوشیدن الکل، از دست دادن مقدار زیادی خون (مثلا در تصادفات) یا دچار شدن به بعضی بیماریای مربوط به فشار خون ایجاد می شه.

 

 

سنکوپ خطرناکه؟

 

در خیلی از موارد وقوع سنکوپ به خودی خود مسئله خطرناکی به حساب نمیاد، با اینکه اگه مریض در زمان غش کردن سقوط کرده و به زمین بیفته یا سنکوپ در زمان رانندگی فرد اتفاق بیفته، بروز آسیبای جدی دور از انتظار نیس.

 

واسه اطمینان بیشتر بهتره در صورت بروز سنکوپ تا مشورت با دکتر خود از رانندگی دوری کنین.

 

 

باید پس از بروز سنکوپ حتما به دکتر مراجعه کنم؟

 

بله. هر فردی که دچار سنکوپ می شه، باید واسه بررسیای بیشتر به دکتر مراجعه کنه. با اینکه در بیشتر موارد، سنکوپ دلیل خطرناکی نداره، اما در موارد نادری دلیل بروز این پدیده یه مسئله جدیه که باید تشخیص داده شده و مورد درمان قرار گیرد.

 

از طرف دیگه، همونجوریکه ذکر شد، ممکنه فرد به دنبال غش کردن دچار حادثه شده باشه. شناسایی دلیل به وجود آورنده سنکوپ شما رو در پیشگیری از بروز دوباره اون کمک می کنه.

 

حتما به دکتر خودتون بگید که قبل از بروز، در بین اتفاق افتادن سنکوپ و پس از اون چه حالی داشته و مشغول چه کاری بودین. اگه در زمان بروز این آسیب کسی همراه شما بوده، می تونین در مورد این موضوعات از ایشون هم پرس و جو کنین. دونستن اطلاعات زیر به دکتر شما در تشخیص کمک می کنه:

 

قبل اینکه غش کنین و از حال برید، چیکار می کردین و چه احساسی داشتین؟

 

چه مدت در این حالت باقی موندین و بازیابی قوای بدنی و ذهنی تون پس از بروز سنکوپ چیجوری بود؟

 

در گذشته سابقه بروز حملات مشابه رو داشتین؟

چه داروهایی مصرف می کنین؟

از مریضی خاصی در رنج هستین؟

 

دکتر پس از پرس و جو و تکمیل توضیح حال و سابقه پزشکی شما، به انجام معاینات بالینی می پردازه. ایشون ممکنه فشار خون و تعداد ضربان قلب شما رو در سه حالت خوابیده، نشسته و وایس تاده اندازه گیری کنه. به صدای قلب شما گوش دهد تا وضعیت دریچه ها و ماهیچه قلب شما رو بررسی کنه.

 

در شماره آینده، دیگر موارد از نظر می گذره.

 

 

جفت و جور و تنظیم : مجله تالاب

 

 

.

منبع :