سالپنژیت

اطلاعاتی در مورد سالپنژیت

اطلاعاتی در مورد سالپنژیت

در مورد سالپنژیت جه میدونید؟

سالپنژیت، عفونت مجاری رحمیه که می تونه منشأ نازایی باشه. عفونت باکتریاییه و بیشتر در جریان رابطۀ جنسی ایجاد می شه. پس سالپنژیت یه عفونت جنسی قابل انتقاله.

سالپنژیت جزء عفونتای لگنیه، همون عفونت می تونه گردنۀ رحم، رحم و بعضی وقتا تخمدان رو هم درگیر کنه.

سالپنژیت عفونتیه در مورد یه عفونت از یه یا دو مجرای رحمی، که مجرای فالپ هم نامیده می شه.

عامل عفونی عموماً باکتریاییه، مانند باکتری که باعث ایجاد سوزاک یا عفونت کلامیدیا می شه، که هر دوی این عفونتا در رابطۀ جنسی قابل انتقال هستن.

این باکتریا از راه واژن و بیشتر در جریان رابطۀ جنسی نفوذ می کنن. ممکنه عامل باکتریایی که باعث سالپنژیت یا عفونت لگنی دیگری می شه هنگام ایجاد رابطه و در بعضی موارد هنگام زایمون، سقط جنین یا کورتاژ منتقل شه. عموماً تخمدانا درگیر نمی شن مگه در موارد عفونتای باکتریایی بسیار شدید.

حواستون به خطر نازایی سالپنژیت باشه

عفونتای لگنی، اصلی ترین عامل نازایی در اروپا هستن. این عفونتا مسئول نازایی یه پنجم زنان هستن. ً تمایل بسیار زیادی به برگشت کردن در میان یه سوم از موارد هست.

سالپنژیت، مانند تموم شکلای جور واجور دیگه عفونت لگنی، بیشتر بین زنان جوون که در رابطۀ جنسی فعال هستن، دیده می شه.

در میان دیگه عوامل خطرزا، میشه داشتن رابطۀ جنسی با افراد جور واجور، مریضی جنسی قابل انتقال و واژینوز رو گفت. هم اینکه یادتون باشه که زنان کمتر از ۲۴سال که از روشای پیشگیری از بارداری استفاده نمی کنن و یا از دستگاه بیرون از رحمی بهره نمی برن، بیشتر در خطر هستن.

چه علائم و چه عوارضی داره؟

عفونت لگنی بیشتر در اواخر دوران قاعدگی ظاهر می شه؛ این عفونت بیشتر همراه س با درد شکمی، خونریزیای بی نظم و ترشح بدبو واژنی. وقتی که عفونت پیشرفت می کنه، دردها شدید می شن، بعد تهوع و استفراغ هم به علائم اضافه می گردن. در موارد پیشرفته تر، مریض تب هم می کنه، و ترشحای واژنی رنگ زرد رو به سبز به خود می گیرن.

اگه عفونتا مجاری رو ببندن، حجم این مجاری زیاد می شه و در نتیجه علائم شدت پیدا میکنن. مشکلات دیگری هم ممکنه مشاهده شه مانند جلو رفتن عفونت تا دیگر اعضای شکمی مجاور، ایجاد آبسه و چیزای دیگه ای به جز اینا. مشکلات ممکنه به دلیل جراحات در ناحیۀ اعضای تولید کننده، توانایی باروری رو به خطر بندازه. باید بدونین که خطر مشکلات و ایجاد ناباروری، رابطه مستقیم داره با طول مدت عفونت، شدت اون و دفعات برگشت کردنش.

باید اینم بگیم که که برگشت کردن این عفونت ۶تا ۱۰بار احتمال بارداری لوله ای رو زیاد می کنه، بارداری لوله ای یه جور از بارداری خارج از رحمه، که در این شرایط جنین به جای مجاری رحمی، در مجاری فالپ رشد می کنه. اینجور بارداری، تهدیدی واسه زندگی مادر و جنین حساب می شه.

این عفونت ً باکتریاییه، و درمان سالپنژیت مانند عونتای رحمی  دیگه مصرف آنتی بیوتیک و دوری از ایجاد رابطۀ جنسی تا درمان کامله. فرد مقابل رابطۀ جنسی هم باید مورد درمان قرار بگیرن. وگرنه، درمان کامل نمی شه

.

منبع :